shutterstock_65657596 Rynek Medyczny Napisany o 23:10:40, 21.03.2014

Największe firmy farmaceutyczne w Polsce. Ranking TOP 50 za 2013 rok.

Przeglądając dane TOP 50 firm farmaceutycznych za 2013 rok i porównanie do roku 2012, wyraźnie widać, że liderzy pozostają pewnie na swoich pozycjach 

Wejście w życie ustawy refundacyjnej z dniem 1 stycznia 2012 rok, miało niewątpliwie wpływ na działalność producentów, hurtowni, aptek jak i NFZ.

Przez okres ostatnich dwóch lat, mogliśmy zaobserwować wiele zmian jakie zachodziły na rynku farmaceutycznym. Ja sam przyglądałem się baczenie rynkowi, zastanawiając się jak będą reagowali poszczególni producenci na zmiany i nową rzeczywistość w której musieli zacząć funkcjonować już na początku 2012 roku.

Wielokrotnie w kuluarach słyszałem stwierdzenia, że dobrze będą radzić sobie firmy, które posiadają bogate portfolio OTC i suplementów diety, oraz ci producenci którzy ze swoimi produktami RX, są w stanie konkurować na listach refundacyjnych.

Przeglądając dane TOP 50 firm farmaceutycznych za 2013 rok i porównanie do roku 2012, wyraźnie widać, że liderzy pozostają pewnie na swoich pozycjach (Polpharma, Sanofi-Aventis, Teva, Valeant). Na szczególną uwagę zasługują jednak takie firmy jak Chiesi awans aż o 8 pozycji, Olimp Labs awans o 6 pozycji, Astellas Pahrma, Boehringer Ingelheim , awans o 5 pozycji.

Kilku gigantów farmaceutycznych odniosło również spadki o kilka pozycji (GSK Paharma, GSK Consumer, Novartis, Krka,, USP Zdrowie, Johnson&Johnson). Największe jednak spadki zanotowały (Astra Zeneca, Merck &Co, UCB)

Poniższa tabela przedstawia ranking pięćdziesięciu firm farmaceutycznych pod względem wartości sprzedaży leków RX i produktów OTC w 2013 roku.

 

Źródło: Pharmaceutical Representative luty – marzec 2014/Nr 1(31)

Dyskusja

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Ciekawostki

alergie_03_stopdrapaniu_pl

Active Pharma dla Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne.

Twarzą kampanii jest znany aktor Pan Artur Barciś, który jest miłośnikiem zwierząt. Zadaniem Active Pharma było stworzenie strony internetowej na… Czytaj więcej…

Polecam

Po godzinach

pomoc_mierzona_kilometrami

Biegać i pomagać innym.

Ponieważ ja staram się kilka razy w tygodniu biegać, postanowiłem wziąć udział w akacji 

gravitan_2

Czasami trzeba zrobić coś dla siebie.

Ja postanowiłem nieco aktywniej spędzać wolny czas

Facebook / Twitter